Landsholdsryttere klar til EM i banecykling
Fra den 12. – 16. februar køres Europa Mesterskaberne i banecykling og Landstrænerne Casper Jørgensen (M) og Thomas Dalsted (K) har nu udtaget de ryttere, der skal dyste om placeringerne til dette års Europa Mesterskab.
Danmark stiller op som følger til EM:
Onsdag 12. februar:
Herrer:
4000 mt. Holdløb (Kvalifikation): Robin Skivild, Lasse Norman Leth, Tobias Aagaard & Niklas Larsen
Elimination: Noah Wulff
Kvinder:
Scratch: Ellen Klinge
Torsdag 13. februar:
Herrer:
Evt. 4000 mt. Holdløb (1. Runde og Finaler): Robin Skivild, Lasse Norman Leth, Tobias Aagaard & Niklas Larsen
1000 mt. på tid: Noah Wulff
Pointløb: Conrad Haugsted
Kvinder:
Udskildningsløb: Anna Hansen
Fredag 14. februar:
Herrer:
4000 mt. Individuelt forfølgelsesløb: Lasse Norman Leth & Robin Skivild
Scratch: Tobias Aagaard
Kvinder:
Omnium: Amalie Dideriksen
Lørdag 15. februar:
Herrer:
Omnium: Niklas Larsen
Kvinder:
4000 mt. Individuelt forfølgelsesløb: Anna Hansen
Pointløb: Ellen Klinge
Søndag 16. februar:
Herrer:
Parløb: Niklas Larsen & Tobias Aagaard
Kvinder:
Parløb: Amalie Dideriksen & Ellen Klinge
Om udtagelserne til herrernes mesterskaber siger landstræner Casper Jørgensen: ”Vi har foretaget en del udskiftninger til dette EM og i forhold til det sidste VM på hjemmebane, så mangler vi her tre ud af de fem ryttere, som blev verdensmestre i Holdløb, plus Michael Mørkøv som er stoppet. Jeg syntes dog stadig at vi har et rigtig godt og konkurrencedygtigt hold og jeg håber især, at vi kan køre med om medaljer i Holdløb, Scratch, Omnium og Parløb.”
Landstræner Thomas Dalsted sætter disse ord på kvindernes deltagelse: ”Det bliver et spændende EM. Det er det første store mesterskab efter Julie Leth er stoppet og efter at hun og Amalie Dideriksen vandt VM guld i Parløb i Ballerup. Nu får Ellen Klinge chancen sammen med Amalie Dideriksen i Parløb og jeg glæder mig til at se hvor de står henne i det internationale hierarki. I Omnium skal Amalie igen køre med om medaljerne. Hun kommer direkte fra UAE Tour til EM og det er en forberedelse vi ikke har prøvet før, men med hendes rutine og tekniske evner, så er et etapeløb en god fysisk forberedelse. Der bliver også en mesterskabsdebut til unge Anna Hansen i Udskildningsløb. Hendes tekniske niveau er godt hendes alder taget i betragtning, og Udskildningsløb er klart den disciplin der passer hendes fysiske og tekniske evner bedst pt. Hun er et kort til fremtiden i flere discipliner, men har allerede kørt sig til pladsen til mesterskabets Udskildningsløb pladsen og det er lovende.”